Humlebier (Bombus terrestris)
til bestøvning af tomater, bærkulturer mm.
Biologi/udseende
Humlebier er vigtige bestøvere af tomat, peber, oberginer, jordbær og frugtkulturer. Den vigtigste anvendte humlebiart er Bombus terrestris.
Til forskel fra honningbien (Aphis mellifera), arbejder humlebier også under kølige, lyssvage vejrbetingelser.
Stadet indeholder en dronning og 75-125 arbejdere til at starte med. I løbet af 6-8 uger forøges antallet af arbejdere . I løbet af 10-12 uger dannes droner og ny dronninger, og stadet går langsomt i opløsning. Den gamle dronning vil til sidst gå til af udmattelse.
Stadet er forsynet med sukkervand, som er placeret i bunden af stadet. Der er nok sukkervand til hele stadets levetid, dvs. op til 12 uger. Pollen er der tilført stadet, således at humlebierne kan klare fødebehovet i ca. 1 uge..
Stadet er forsynet med 2 flyvehuller. Det ene er et ind- og udflyvningshul, mens det andet, hvori der sidder en ruse kun er et indflyvningshul. Herved er det muligt at hjemfange alle stadets bier i løbet af ca. 2 timer, idet de kun kan komme ind og ikke ud igen, når dette hul er åbent alene.
Anvendelse
Uanset om det benyttes i væksthus eller på friland, skal stadet beskyttes mod kraftig direkte sol. Dvs. stadet placeres imellem planterne (f.eks tomater), som så skygger, eller der benyttes et skygge-tag (f.eks jordbær). Det kan være en fordel at placere stadet i læhegnets nordside, hvis sådanne findes i marken..
På friland kan stadet placeres løftet fra jorden (gerne på en flamingoplade på en palle).
Tomater: 1. uge: 5 stader/ha, derefter 1 stade/ha. Indtil topning. Små huse: 1 stade pr. 500-2.000 m2. hver 3.-4. uge .
Jordbær, hindbær, frugttræer mv.: minimum 1 stade pr. 1.000 m², altså min. 10 stader/ha. Eller 2 quaddrostader/Ha
Mod Gråskimmel i f.eks jordbær kan stader anvendes forebyggende : Trichoderma ilægges specialbygget box, så humlebierne fører dette ud til blomsterne.
Produktet
Humlebistader med 1 dronning og et antal arbejdere (ca. 75-125).
Trichodermabox til jordbær og hindbær.
Printervenlig udgave.
|